Во Србија денеска почнува масовната имунизација, набавени над еден милион вакцини

by Fokus 09:31
09:31

На седница на Оперативниот тим на државниот врв на Србија, директно пренесуван преку медиумите, преседателот Александар Вучиќ и премиерката Ана Брнабиќ го најавија и објаснија почнувањето на масовната имунизација во Србија, јави дописникот на МИА од Белград.

Претседателот Александар Вучиќ, кажа дека во Србија денес или утре ќе пристигнат 250.000 вакцини „Спутник V“ и дека се очекува наскоро преку Полска да се набави и четвртата вакцина од производителот Астра-Зенека. Тој додаде дека оваа недела ќе пристигаат и 200.000 вакцини од првата и 50.000 од втората доза на руската вакцина Спутник V и дека денес ќе почне и масовната вакцинација со кинеската вакцина Синофарм.

- Advertisements -

-Вакцинацијата е од големо значење за Србија, без вакцинација никогаш нема да ја победиме короната, не само во здравствена туку и во економска смисла, ќе дојдеме до работ на бездната, кажа Вучиќ.

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, изјави дека Србија досега набавила 1.054.950 вакцини и дека има потпишано договор и платила за повеќе од шест милиони дози.

Таа на состанокот на државниот врв и Оперативниот тим за вакцинација кажа дека новиот систем за следење на вакцинацијата овозможува да се следи се – од моментот кога вакцината ќе пристигне до моментот кога секој граѓанин ќе се вакцинира.

-Масовната вакцинација започнува денеска и се отвора голем пункт на Белградскиот саем, а прво ќе бидат вакцинирани припадниците на Министерството за внатрешни работи, Војската на Србија и другите безбедносни служби.

На седницата беше најавено дека масовната имунизација почнува и во другите големи градови во Србија, на Новосадскиот саем, во Ниш, Крагуевац, Лесковац, Суботица и Крушевац.

Поврзани новости