Во сообраќајка загина американскиот актер и комичар Лесли Џордан

by fokus

Американскиот актер и комичар Лесли Џордан почина на 67-годишна возраст, потврди неговиот агент.

Актерот, познат по улогите во сериите „Вил и Грејс“ и „Американска хорор приказна“, загина во сообраќајна несреќа во Лос Анџелес во понеделникот наутро, на 24 октомври, објавија американските медиуми.

Неговиот автомобил удрил во една зграда и лекарите констатирале смрт на местото на настанот, изјави полицијата за Лос Анџелес Тајмс.

Со неговото заминување светот стана „помрачно место“, рече неговиот публицист.

-Не само што беше мегаталентиран и задоволство да се работи со него, туку и обезбеди емотивно засолниште за нацијата во некои од нејзините најтешки моменти.

Знаејќи дека го напушти светот на врвот на неговиот професионален и личен живот е единствената утеха што можеме да ја имаме денес, изјави Дејвид Шаул.

Џордан е роден во 1955 година во Чатануга, Тенеси, многу конзервативна држава.

Имал 12 години кога и кажал на мајка си дека е геј.

Светска слава стекна играјќи ја Беверли Лесли во американскиот ситком Вил и Грејс.

За таа улога во 2006 година ја доби наградата Еми.

За време на пандемијата на Ковид-19, тој го најде патот до помладата публика благодарение на социјалните мрежи, објавувајќи секојдневно додека беше во карантин во стан во неговиот роден град Чатануга.

Тој објавуваше содржини двапати дневно, а бројот на следбеници на неговиот Инстаграм профил достигна 5,8 милиони.

Во тие објави тој се навраќаше на сопствениот живот и коментираше за поп музиката и даваше совети како да се добие танцова рутина.

Поврзани новости