Во Скопје казнети 199 возачи: возат брзо, без појас, поминуваат на црвено

by Fokus 09:38
09:38

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (23.09.2021) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

На територијата на град Скопје изречени се вкупно 199 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 44 санкции, 18 за возење без возачка дозвола, 3 за возење под дејство на алкохол, 10 за технички неисправни и нерегистрирани возила.

- Advertisements -

Изречени се четири мерки за неносење на сигурносен појас, 6 за минување на црвено светло, 5 за возач почетник, 11 за користењена мобилен телефон, 33 прекршоци што ги чинат пешаците, 50 за непрописно паркирање. Засилените акциски сообраќајни контроли продолжуваат.

Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта.

Поврзани новости