Во Скопје казнети 139 возачи

by Fokus

При сообраќајни контроли на територијата на град Скопје вчера се изречени вкупно 139 мерки, меѓу кои осум за возење повеќе од дозволената брзина, 13 за возење без возачка дозвола, а девет за минување на затворен сигнал (црвено светло).

Како што информира МВР, изречени се и пет мерки за користење мобилен телефон при возење, девет за возење под дејство на алкохол и една за недавање првенство на минување на пешаци…

Од МВР најавуваат дека сообраќајните контроли ќе продолжат и во наредните денови и апелираат до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за, како што велат, да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта.

Поврзани новости