Во шест сообраќајки низ Македонија тешко повредени десетмина

by Fokus 13:05
13:05

Во денешниот полициски билтен се наведува дека вчера на територијата на Македонија се случиле шест сообраќајки во кои има десетмина повредени. Информациите од МВР ви ги пренесуваме во целост:

На 31.10.2017 година во 23.10 часот на крстосницата од ул. „Костурски Херои“ и ул. „Борка Талевски“ во Скопје се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко возило „Рено Флуенс“ со скопски регистарски ознаки, управувано од М.Г. (57) од Скопје и патничко возило „Фолксваген  Поло“ со скопски регистарски ознаки, управувано од Г.Т. (41) од Скопје. Во незгодата со тешки телесни повреди се здобила М.Т. (46) од Скопје, сопатничка во возилото „Фолксваген Поло“.  Таа со возило на Итна медицинска помош била пренесена во Градска општа болница „8-ми Септември“, каде и била укажана лекарска помош, по што била пренесена во Ургентен центар за понатамошно лекување. Увид на местото на настанот извршила екипа на СВР Скопје.

- Advertisements -

На 31.10.2017 година во 12.33 часот било пријавено дека на ул. „Скупи“ се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко возило „Шкода Октавија“ со скопски регистарски ознаки и мотоцикл „БМВ“ со скопски регистарски ознаки, управуван од Љ.К. (54) од Скопје. Во незгодата, со тешки телесни повреди се здобил мотоциклистот Љ.К. кој бил пренесен во Ургентен центар Скопје. Увид на местото на настанот извршила екипа на СВР Скопје.

На 31.10.2017 година во 09,00 часот било пријавено дека на крстосницата од бул.“3-та Македонска Бригада“ и ул.“Венијамин Мачуковски“ се случила сообраќајна незгода во која патничко возило “Опел Вектра“ со скопски регистерски таблици, управувано од М.И.(55) од Скопје удрило во пешак С.Т.(67) од Скопје, а потоа во бетонска жардиниера. Од незгодата со тешки телесни повреди се здобила С.Т. која со возило на Брза помош била пренесена во Ургентниот центар-Скопје и била задржана на понатамошно лекување на Клиниката за Трауматотлогија. На местото на настанот бил извршен увид од страна на увидна екипа од СВР-Скопје и се работи на целосно расчистување на случајот.

На 31.10.2017 година во 11.40 часот на магистралниот пат Градско-Прилеп, во близина на бифе Ловец, се случила сообраќајна незгода помеѓу товарно возило „Мерцедес спринтер“ со скопски регистарски ознаки, управувано од Р.Т. (52) од Кавадарци и патничко возило „Фиат добло“ со скопски регистарски ознаки, управувано од М.С. (44) од Македонски Брод. Во незгодата, со телесни повреди се здобиле возачите на двете возила, како и сопатникот во патничкото возило, П.С. (50) од Македонски Брод.

На 01.11.2017 година околу 01.00 часот на кружниот тек на улиците „Илинденска“ и „Видое Смилевски-Бато“ во Тетово, патничко возило „Голф“ со тетовски регистарски ознаки, управувано од А.К. ( 20 ) од с.Требош, изгубило контрола, излетало од коловоз и удрило во метален столб од улично осветлување и во две паркирани возила „Форд фиеста“ и „Ландровер“, двете со тетовски регистарски ознаки. Во незгодата со тешки телесни повреди се здобиле возачот и сопатникот М.М. (17) од с.Требош. Со возила на Итна медицинска помош тие биле пренесени во Клиничка болница Тетово. По укажаната лекарска помош, итно биле префрлени Ургентен центар Скопје каде биле задржани на понатамошно лекување. Возачот е во стабилна состојба, а сопатникот е во критична состојба. Увид на местото на настанот извршила екипа на СВР Тетово.

На 31.10.2017 година околу 21.30 часот на локалниот пат Топлица-Врапчиште во Тетово патничко возило „Фиат панда“ со гостиварски регистарски ознаки, управувано од 17-годишник од с.Неготино без возачка дозвола, изгубило контрола, излетало од коловоз и паднало во Топличка река. Во незгодата со телесни повреди се здобиле возачот и 17-годишниот сопатник. Тие биле пренесени во болницата во Гостивар и по укажаната лекарска помош биле пуштени на домашно лекување. Увид на местото на настанот извршила екипа на Полициската станица Гостивар.

Поврзани новости