Во САД повеќе од 350.000 починати од Ковид-19

by fokus 09:29
09:29

Во САД досега од коронавирус починале повеќе од 350.000 луѓе, покажуваат податоците на Универзитетот Џон Хопкинс.

Во изминатите 24 часа во САД се потврдени 2.398 нови смртни случаи, со што вкупниот број достигна 350.186 починати лица.

- Advertisements -

САД се први во светот по бројот на починати од Ковид-19, како и по бројот на заразени лица, кои се над 20 милиони од почетокот на пандемијата.

Поврзани новости