Во Романија останале само шест слободни кревети за интензивна нега на Ковид пациенти

by fokus 19:23
19:23

Во Романија, во моментов има само шест слободни кревети на одделите за интензивна нега за пациенти со Ковид-19. Тоа го изјави рече министерот за здравство Влад Воикулеску, јавија романските медиуми.

Во моментот на интензивни одделенија со Ковид-19 се лекуваат рекорден број пациенти од почетокот на пандемијата – 1.531 – според податоците објавени од Групата за стратешка комуникација. Вкупниот број на хоспитализирани е околу 13.500.

- Advertisements -

Во изминатите 24 часа, 129 пациенти со Ковид-19 починаа во државата. Бројот на смртни случаи од тој вирус во Романија изнесува над 25.000 од минатиот февруари досега.

Поврзани новости