Во петок стигнуваат 38.400 вакцини од Астра Зенека

by fokus 19:15
19:15

Министерот за здравство, Венко Филипче попладнево на Фејсбук најави дека во петок на ќе стигнат 38.400 вакцини од Астра Зенека преку Ковакс механизмот.

 

-Добивме уште една добра вест од УНИЦЕФ попладнево. На 14 месецов ќе стигне втората пратка вакцини што ги обезбедивме преку КОВАКС механизмот и ќе ни бидат испорачани 38.400 вакцини од производителот Астра Зенека. Вакцини ќе продолжат да пристигнуваат во следниот период, апелирам сите граѓани да се пријават за вакцинција на www.vakcinacija.mk.,  апелираше Филипче.

Поврзани новости