Во околината на Велес попладнево избувнаа два нови пожари

by Fokus 17:07
17:07

Попладнево во велешко избувнаа уште два нови пожари. Едниот над реката Тополка на неколку километри од Велес, а вториот над манастирот кај велешкото село Оморани.

Во пожарот над Тополка гори сува трева, но во пожарот над манастирот кај Оморани гори и ниско стеблеста дабова шума и трња. Во нивно гаснење вклучени се екипи од противпожарната единица од Велес.

- Advertisements -

Поради опасност од повторно распламтување на пожарот кој вчера избувна во боровата шума кај селото Караслари, кој беше локализиран денеска на пладне, екипи на Шумското стопанство „Бабуна“ од Велес се уште се на терен. Со пожарот беа зафатени околу 50 хектари квалитетна борова шума.

Директорката на Шумското стопанство Љубенка Попова, рече дека пожарот бил локализиран во 11 часот денеска, но повторно избувнал и бил локализиран околу пладне.

-Поради опасноста од повторно да се обнови овој голем шумски пожар, нашите екипи се уште се на терен каде ќе бидат во текот на ноќта и утре, појасни Попова.

Таа информира дека во гаснењето на пожарот, вчера вечер и денеска, учествувале и два авиона на Дирекцијата за заштита и спасување.

Поврзани новости