Во Охрид треба да почне судењето за убиството на Димитар Матилоски

by Fokus 10:35
10:35

Во Основниот суд во Охрид денеска треба да се одржи првото рочиште од повторениот процес против српскиот државјанин 30-годишниот Бојан Угреновиќ обвинет за убиство на 27-годишниот охриѓанец Димитар Матилоски.

Судот во Охрид на првото судење го прогласи обвинетиот за виновен, изрекувајќи му затворска казна во времетраење од 16 години. Тој ја призна вината и изрази жалење за смртниот исход.

Одбраната потоа ја обжали одлуката и пресудата пред Апелацискиот суд во Битола, кој поради одредени забелешки во врати предметот на повторено судење. На повторното судење, тој го сменил исказот.

- Advertising -

Матилоски беше убиен пред една година на дочекот на Нова година во тепачка што се случи пред влезот на кафе-бар во самиот центар на Охрид.

Поврзани новости