Во обид да ја преминат границата мигранти од Авганистан се удавиле во река

by Фокус 10:35
10:35

Три тела утрово се најдени во Сува река, а според првичните информации станува збор за мигранти во Авганистан. Полицијата, според МВР, го утврдила идентитетот на починатите и веројатно мигрантите се обиделе на диво да влезат на македонска територија, преку Сува река.

Според неофицијалните информации, во кампот во Идомени има околу 14.000 бегалци, а веќе една недела е блокиран нивнот влез во земјава, исто како што е затворена границата на север кон Србија.
Освен починатите мигранти, полицијата открила и други 20-тина бегалци кои исто така се обидувале да преминат преку граница по течението на реката.

- Advertisements -

Вакви несреќи не се исклучени да се случуваат со оглед дека бегалците со денови се блокирани на македонско- грчката граница. Многумина од нив ќе се одлучуваат преку диви премини да отпатуваат кон Западна Европа.

Поврзани новости