Во Минск уапсени 20 жени, меѓу нив и поранешната мис на Белорусија

by Fokus 16:21
16:21

Белоруската полиција за разбивање демонстрации уапси речиси 20 жени, учеснички на денешниот протест на Плоштадот на слободата во центарот на Минск.

Според очевидци, меѓу уапсените е и Олга Кижњикова, поранешна мис на Белорусија за 2008 година, и таа, како и другите уапсени жени, со комбе била пренесена во полициска станица.

- Advertisements -

Полициските сили формираа кордон околу неколку централни улици, но сепак таму била видена голема група опозициски сили, но тие сè уште немаат формирано колона, јавија локалните медиуми

Поврзани новости