Во Либија над 10.000 исчезнати по поплавите од медитеранскиот ураган

by Fokus

Повеќе од 2.300 луѓе загинаа, а најмалку 10.000 се водат како исчезнати во невидените поплави кои го погодија источниот дел на Либија. Службите за итни случаи известија за најмалку 2.300 мртви, додека Меѓународниот Црвен крст процени 10.000 исчезнати, јави Би-би-си.

Либија е политички поделена меѓу истокот и западот, а јавните служби се распаднаа по бунтот поддржан од НАТО во 2011 година, кој поттикна долгогодишен конфликт. Меѓународно признатата влада во Триполи не ги контролира источните области. Поради ваквата поделеност и потешко доаѓа помошта до луѓето на кои им е потребна.

Системот на бура што донесе големи поплави во Либија почна пред повеќе од една недела како бурата Даниел се појави над Грција. Донесувајќи рекордни количества дожд за неколку дена и големи поплави во делови од источна Грција, полека се движеше кон југ преку Медитеранот.

Со температурите на морето во источниот Медитеран над нормалата за времето од годината, системот на бура ја поврати силата и ја собра влагата пред да се упати кон либискиот брег. Накратко стана она што метеоролозите го нарекуваат медикан или медитерански ураган.

Од неделата наутро до понеделник наутро во Бајда паднале 414 мм дожд, а во североисточниот град Марава 240 мм дожд. За споредба, блискиот град Бенгази, кој е тешко погоден од поплави, има годишен просек од 270 мм.

Поврзани новости