Во ковид центрите во Скопје има 25 нови пациенти, се лекуваат вкупно 263 сомнителни на ковид

by Fokus 13:52
13:52

Во ковид центрите во Скопје во изминативе 24 часа се хоспитализирани 25 нови пациенти поради компликации од коронавирусот. Вкупно 263 лица сомнителни и потврдени за КОВИД -19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град.

Според извештајот на Министерството за здравство, во последното деноноќие, на интерните клиники имало 11 приеми.

- Advertisements -

Во ковид центарот во ГОБ 8 Септември имало пет нови приеми на пациенти и седум на Инфективната клиника во текот на вчерашниот ден. Во Козле биле примени 2 пациенти.

–Во изминатите 24 часа дома се пуштени 11 оздравени пациенти.

Во моментов на Кожната клиника во ковид центарот се лекуваат 22 пациенти, на Клиниката за неврологија 27 болни, а на Институтот за ТБЦ се примени вкупно 38 пациенти со симтоми на корона вирусот.

Во ГОБ 8 Септември има вкупно 79 болни, а на Клиниката за инфективни болести лежат 86 пациенти, додека во Иститутот за белодробни заболувања кај деца Козле има 16 пациенти. На ГАК има 5 хоспитализирани ковид позитивни пациентки, соопшти Министерството.

Од таму посочуваат дека голем дел од пациентите се на кислородна поддршка.

–Бројот на приеми во изминативе денови е стабилен и утрово до 8 часот имало 63 слободни места, а се очекува во текот на денот по направените исписи на оздравените пациенти да се ослободат и дополнителни места. Сите инфективни одделенија имаат довод на кислород и можат да згрижат пациенти кои имат потреба од кислородна поддршка, се наведува во соопштението на Министерството за здравство.

Поврзани новости