Во ковид – центрите во Скопје хоспитализирани 12 пациенти

by Fokus 12:25
12:25

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во Скопје се хоспитализирани 12 нови пациенти поради компликации од коронавирусот. Вкупно 249 лица сомнителни и потврдени за Ковид-19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град, соопшти Министерството за здравство.

Во последното деноноќие, на интерните клиники имало седум приеми.

- Advertisements -

Во ковид центарот во ГОБ „8 Септември“ имало пет нови приеми на пациенти  и ниту еден  на Инфективната клиника во текот на вчерашниот ден.

Во изминатите 24 часа дома се пуштени шест оздравени пациенти.

Во моментов на Кожната клиника во ковид – центарот се лекуваат 29 пациенти, на Клиниката за неврологија 31 болен, а на Институтот за ТБЦ се примени вкупно 12 пациенти со симптоми на корона вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ има вкупно 74 болни, а на Клиниката за инфективни болести лежат 83 пациенти, додека во Институтот за белодробни заболувања кај деца Козле има 18 пациенти. На ГАК се хоспитализирани две пациентки.

Вкупно 249 пациенти потврдени и сомнителни за Ковид- 19 се лекуваат на инфективните оддели во болниците во главниот град. Голем дел од пациентите се на кислородна поддршка.

Бројот на приеми во изминативе денови е стабилен и изутрината до 8 часот имало 100 слободни места, а се очекува во тек на денот по направените исписи на оздравените пациенти да се ослободат и дополнителни места.

Сите инфективни одделенија имаат довод на кислород и можат да згрижат пациенти кои имаат потреба од кислородна поддршка, стои во соопштението.

Поврзани новости