Во кинеската провинција Хубеи досега починаа 630 лица од коронавирусот

by fokus 08:24
08:24

Бројот на жртвите од епидемијата на коронавирусот во кинеската провинција Хубеи достигна 630, откако уште 69 лица починаа во последните 24 часа како последица на вирусот, пренесе кинеската државна телевизија.

Телевизијата наведува дека само последниот ден во провинцијата во која и се откри жариштето на новиот тип на коронавирусот биле регистрирани нови 2.447 заразени лица.

- Advertising -

Со ова бројот на заразени од коронавирусот во оваа провинција достигна 22.112 лица, јавуваат британските медиуми.

Поврзани новости