Во Јувентус доаѓа ѕвездата на Баерн Минхен

by Fokus 10:53
10:53

Италијанскиот хегемон Јувентус ќе потпише со австрискиот дефанзивец на Баерн Минхен, Давид Алаба по истекот на договорот со Баварците на лето, тврди „Калчомеркато“.

Според изданието, Јувентус веќе има прелиминарен договор со 28-годишниот фудбалер и тој се очекува да пристигне во Торино.

- Advertisements -

„Старата дама“ е пред голем број европски клубови за потписот на Алаба, вклучително и англиските гиганти. Француски Пари Сен Жермен исто така имаше интерес за Австриецот.

Алаба е дел од Баерн од 2011 година, има 389 натпревари за клубот. Според последните публикации, фудбалерот и неговиот агент Пини Захави сакале нов петгодишен договор со Баварците со плата од 25 милиони евра по сезона.

Поврзани новости