Во изминатите 24 часа со корона вирусот се заразиле над 338.000 луѓе

by Fokus 20:44
20:44

Бројот на потврдени случаи во светот во претходните 24 часа е поголем од 338.000, а вкупниот број на лица кои страдаат од Ковид-19 е 111,1 милиони, покажуваат вечерашните податоци на Светската здравствена организација (СЗО).

Бројот на починати во изминатото деноноќие се зголеми за повеќе од 7.500, надминувајќи 2,46 смртни случаи од почетокот на пандемијата.

- Advertisements -

Повеќе од половина од заразените се во Северна и Јужна Америка (169.352), 102.325 во Европа и 27.040 во Југоисточна Азија.

Поврзани новости