Во Италија се воведува задолжителна настава за климатски промени

by fokus 23:06
23:06

Италијанскиот министер за образование Лоренцо Фјорамонти денеска изјави дека часовите за климатските промени ќе станат задолжителни за учениците во државните основни и средни училишта.

Фјорамонти на Твитер напиша дека Италија ќе биде првата земја во светот што ќе воведе учење за одржливост и климатски промени во задолжителната училишна програма.

Учениците ќе имаат вакви часови од прво одделение до крајот на средното образование.

- Advertising -

Поврзани новости