Во Италија почина стотиот лекар

by Frosina Fakova 17:40
17:40

Од Ковид-19 во Италија досега починаа сто лекари, соопшти здружението на лекари.

Последната жртва е 62-годишна лекарка по семејна медицина од мал град во покраината Венето.

- Advertisements -

Италија има најголем број на жртви од новиот коронавирус во светот, а медицинскиот персонал во болниците и надвор од нив страда поради недостиг на заштитна опрема како што се ракавици и заштитни маски за лице.

Поврзани новости