Во Грција измерени рекордни 46,3 степени Целзиусови

by Fokus 23:50
23:50

Грчкиот град Макракоми во регионот Фтиотида забележа највисока температура во историјата на земјата.

Метеоролошката станица на Националната опсерваторија во Атина (НОА) регистрираше 46,3 степени Целзиусови, пишува Грик репортер.

- Advertisements -

Оваа температура, освен во Грција, е највисока во Европа измерена вчера.

Поврзани новости