Во Франција уапсена новинарка, објави приказна за улогата на Париз во убивање цивили

by Fokus

Француската полиција уапси француска новинарка поради нејзината приказна од 2021 година во која се тврди дека Египет користел француско разузнавање за цел и убивање цивили. Полицијата вчера изврши претрес во куќата на новинарката, а подоцна ја приведе. Нејзиниот адвокат потврди дека Лаврил е сослушанa како дел од истрагата за закани по националната безбедност.

Амнести интернешнал Франција го осуди апсењето.

-Ние сме многу загрижени. Приведувањето на новинарка за вршење на нејзината работа, згора на тоа, за откривање информации од јавен интерес, може да претставува закана за слободата на печатот и доверливоста на изворите, рече Катја Ру од Амнести.

Наводно, Лаврил е испрашуванa од полицајци од француската разузнавачка служба – Генералниот директорат за внатрешна безбедност.

Нејзината приказна од 2021 година користела доверливи документи за да докаже дека египетските власти користеле француско разузнавање за бомбардирање и убивање на шверцери на египетско-либиската граница помеѓу 2016 и 2018 година, јавува Би-Би-Си.

Приказната ја објави Дисклосе, француски сајт за истражувачко новинарство, кој објави тврдењата дека персоналот во неколку воени оддели ги информирал француските власти за развојот на настаните, вклучувајќи ги и претседателите Франсоа Оланд и Емануел Макрон, но дека нивната загриженост била игнорирана.

Поврзани новости