Во ЕУ нема консензус за воведување нови санкции кон Русија?

by fokus

Во Европската унија нема консензус за воведување нови санкции кон Русија по нејзиното дејствување во Азовското Море, изјави неименуван германски претставник пред самитот на ЕУ во Брисел.

Москва се спротивстави на меѓународните повици да ги ослободи трите украински брода што ги заплени минатиот месец во Керченскиот Теснец.

Руските сили на 25 ноември запленија три брода на украинската морнарица во Керченскиот Теснец, помеѓу Црно и Азовско море, наведувајќи дека нелегално влегле во руските територијални води.

Притоа беа уапсени 24 украински морнари.

Поврзани новости