Во Данска убиени и закопани 17 милиони куни поради мутираниот корона вирус

by Fokus 15:14
15:14

Повеќе од 17 милиони куни се убиени и закопани во Данска со цел да се спречи мутираниот корона вирус, кој е забележан кај овие глодари.

Новиот мутиран вид на коронавирусот наречен Кластер 5 има потенцијал да ги упропасти сите напори на научниците, кои досега работеа на вакцина против Ковид-19 односно да ја направи помалку ефикасна.

- Advertisements -
Banner Renault 300x250

Данска се обиде да го запре ширењето на мутираниот коронавирус низ цела држава откако беа потврдени 13 случаи во северниот дел на земјата.

Научниците претпоставуваат дека куните биле заразени со новиот коронавирус од работниците на една фарма, а потоа мутираниот вирус се вратил кај луѓето.

Со вкрстувањето помеѓу видовите дошло до мутација на „спајк“ протеинот, преку кој влегува во човековите клетки.

Поврзани новости