Во Британија 14-дневен карантин за патници од црвени зони

by Fokus 10:19
10:19

Патниците кои пристигнуваат во Велика Британија од 33-те земји на „црвената листа“ од денеска ќе треба да поминат 14 дена во карантин во хотели согласно новата владина мерка за запирање на ширењето на нови мутации на коронавирусот.

– Како што се развива овој смртоносен вирус, мора да се развива и нашата одбрана. Правилата што стапуваат во сила ќе го зајакнат системот за карантин и ќе обезбедат уште едмо ниво на заштита на границите од нови мутации, ја објасни новата одлука британскиот министер за здравство Мет Ханкок.

- Advertisements -
Banner 300x250_

Владата првично планираше 4.963 хотелски соби резервирани како дел од „пакетот карантин“, и овие хотели ќе имаат видливо присуство на безбедносните сили, а уште 58.000 соби се подготвени.

Поврзани новости