Во болниците низ државата се лекуваат 685 ковид пациенти, слободни 616 кревети

by fokus 13:42
13:42

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава е 685 и има околу 616 празни болнички кревети во ковид центрите, соопшти Министерството за здравство.

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализирани 17 нови пациенти поради компликации, додека вкупно 287 лица сомнителни и потврдени за Ковид -19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град.

- Advertisements -

Во тек на денот се прават и исписи на оздравени пациенти со што ќе се ослободат дополнителни легла.

Инаку, сите одделенија на клиничките болници располагаат со болнички места до кои има довод на кислород.

Поврзани новости