Во Африка 2.650 луѓе заразени со корона вирус

by fokus 09:35
09:35

Новиот корона вирус се прошири и во десетина земји во Африка, каде се инфицирани 2.650 луѓе, од кои 49 починаа, соопшти Светска здраствена организација (СЗО).

– СЗО  е подготвена да ги поддржи сите држави во борбата против вирусот, изјави генералниот директор на Организацијата, Тедрос Адханом Гебрејесус.

- Advertisements -

Тој додаде дека државите со послаби здраствени системи мораат агресивно да постапат за да го сузбијат ширењето во почетна фаза и да спречат локална трансмисија на новиот коронавирус.

Поврзани новости