ВМРО-НП стана членка на Алијансата на конзервативци и реформисти

by Фокус 15:21
15:21

ВМРО-Народна партија стана членка на Алијансата на конзервативци и реформисти во Европа (Alliance of Conservatives and Reformists in Europe – ACRE) на самитот на АКРЕ што се одржа во саботата во Баку, Азербејџан.

Во оваа организација, која е трета најголема политичка групација во Европскиот Парламент, членуваат политички партии од целиот свет, како на пример Републиканската Партија на Америка, Конзервативната Партија на Канада, Конзервативната Партија на Велика Британија…

- Advertisements -

„Со членството во Алијансата на конзервативци и реформисти на Европа како глобален член, ВМРО – Народна Партија, ја докажува својата заложба и придонес за интеграцијата на Македонија во Европската Унија и НАТО“, стои во соопштението на партијата на Љубчо Георгиевски.

Поврзани новости