ВМРО-ДПМНЕ: Зборот на СДС нема вредност

by Fokus 10:51
10:51

ВМРО-ДПМНЕ посочува дека во вода паднале најавите за транспарентност и отчетност на СДС и коалициските партнери од новото собраниско мнозинство, реагираа од опозициската партија.

– СДС по вторпат го понижила и деградирала Собранието на Република Македонија за само месец дена. СДС го погази Уставот, Деловникот за работа на Собранието и Закон за Собрание при обидот насилно и нелегално да го изберат Талат Џафери за претседател. СДС сега срамно закажа седница за избор на влада за само еден ден. Тоа претставува недемократски чин кон јавноста и кон Собранието на Република Македонија – се наведува во партиското соопштение.

- Advertisements -

Според нив, во изминативе 16 години во Македонија се воспоставила една демократска пракса каде се оставало простор од минимум 12 дена помеѓу доставувањето на предлогот за избор на влада и закажување на собраниската седница.

– Ова е простор за јавна дебата и сериозна анализа на владината програма и предложените кандидати за министри. Ова е простор за подготовка на квалитетна дискусија. Како по обичај, СДС и аболицираниот криминалец Зоран Заев оваа демократска пракса ја погазија и одлучија да се закаже седница за само еден ден – продолжува понатаму во соопштението.

 

Поврзани новости