ВМРО-ДПМНЕ: Заев преку Георгиевски порачува, македонско малцинство во Бугарија не постои

by fokus 10:41
10:41

Зоран Заев вчера преку Љубчо Георгиевски пушти пробен балон во јавноста, и порача дека македонскиот јазик не постоел во коресподенцијата на патриотските револуционерни организации директно негирајќи ја посебноста на македонскиот јазик, како и посебноста на македонската нација, реагира опозициската ВМРО-ДПМНЕ на предлогот на поранешниот премиер, Љубчо Георгиевски кој вчера понуди план за решавање на спорот со Бугарија.

-Заев сака да ги одроди револуционерите и сите македонски дејци и од нив да направи бугари. Зоран Заев преку Георгиевски порачува дека ќе се откаже и од македонското малцинство во Бугарија, без да води сметка за нивните чувства Георгиевски и Заев ги отпишаа македонците во Бугарија. Ова е спротивно на сите меѓународни конвенции за правата на малцинствата. Заев трга во последна офанзива за обезличување на државата. ВМРО-ДПМНЕ и народот се против продавањето на Македонија по патентот на Заев и Георгиевски, и нема да признаат никаков договор кој ќе ја негира македонската посебност, јазик, култура и историја, реагира ВМРО-ДПМНЕ.

- Advertisements -

Љупчо Георгиевски нуди решение за спорот со Бугарија

Поврзани новости