ВМРО-ДПМНЕ: Заев го пролонгира датумот за избори на своја рака

by fokus

Зоран Заев се плаши од соочување со граѓаните бидејќи му е јасен судот на народот. Затоа на своја рака без консултација со останатите партии бара поместување на датумот на локалните избори од средината на октомври, реагира опозициската СДСМ за предлогот на премиерот, Зоран Заев локалните избори да се одржат на 31 октомври.

Според нив, ова е спротивно на досегашната пракса, но и кршење на Уставот каде јасно се утврдува дека „мандатот на градоначалниците истекува пред датумот кој Заев го нуди како можен датум за локалните избори“.

-Изговорот дека се поклопува пописот со кампањата не држат, бидејќи пописот може да се одложи за месец ноември и со тоа ќе се испочитува Уставот. Патем СДСМ и Заев до пред неколку дена ја убедуваа јавноста дека локалните избори и пописот се процеси кои можат без проблеми да течат паралелно, за сега Заев да говори нешто сосема друго. Заев менува ставови од денес за утре и тоа не е ново, но очигледно и Заев и СДСМ се свесни за расположението на граѓаните и се обидуваат да купат уште малку време со надеж дека ќе го ублажат поразот кој им следи, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ.

Поврзани новости