ВМРО-ДПМНЕ: Власта во вторник ќе ја задолжи државата за над 53 милиони евра

by fokus 10:08
10:08

СДСМ немилосрдно ја задолжува Македонија. Власта во вторник ќе ја задолжи државата за над 53 милиони евра. Откако е СДСМ на власт не поминува масец без две три задолжувања, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Според партијата, постојаното задолжување резултираше со скок на јавниот долг на над 5 милијарди евра.

- Advertisements -

-И додека не запираат новите кредити кои со камата ќе ги враќаат идните генерации власта не гради ништо. Парите наместо на капитални проекти одат за партиски вработувања и популистички мерки, кои немаат никаков ефект врз граѓаните. Расипничките политики на Зоран Заев и СДСМ мора да запрат. СДСМ мора да си замине, се додава во соопштението.

Поврзани новости