ВМРО-ДПМНЕ уште еднаш побара Заев да ја внесе Македонија во ЕУ и НАТО

by fokus 18:18
18:18

Зоран Заев и новата влада брзо да ја внесат Република Македонија во НАТО и ЕУ, побара денеска Влатко Ѓорчев од име на ВМРО-ДПММНЕ.

-Заев и СДСМ мораат да ги исполнат ветувањата дадени за време на изборите порачуваат од ВМРО-ДПМНЕ. Македонија да стане членка на ЕУ и НАТО час поскоро, но без притоа да се задира во идентитетските прашања и да не се случуваат штетни договори велат од партијата, изјави Ѓорчев.

- Advertisements -

Ова е втор пат откако СДСМ дојде на власт, ВМРО-ДПМНЕ да бара Заев да ја внесе Македонија во ЕУ и НАТО, после 11 години владеење на Никола Груевски.

Поврзани новости