ВМРО-ДПМНЕ почна да се спрема за локалните избори, Ѓорѓија Сајкоски ќе го води изборниот штаб

by fokus 16:45
16:45

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на денешната седница го назначи генералниот секретар Ѓорѓија Сајкоски за претседател на Републичкиот изборен штаб за претстојните локални избори.

Како што соопштија од ВМРО-ДПМНЕ, извршниот комитет на седницата разговарал и за актуелната политичко-економска ситуација во државата, при што било потенцирано дека институциите се крахирани со изгубена доверба кај граѓаните.

- Advertisements -

Извршниот комитет донел заклучок да го поддржи настанот најавен на 25 април по повод, како што се наведува во соопштението, неправедно затворените уставобранители со драконски казни, кој не е нивна организација. Овој настан, како што соопштија од партијата, треба да помине во демократски и мирен чин. Притоа потенцираат дека се оградуваат од секакви инциденти доколку произлезат од „уфрлени провокатори на истиот настан“.

Во Република Македонија владее непочитување на правото и заштита на криминалот од страна на власта, додека пак наместо криминалците, во затворите гнијат неправедно затворени граѓани. Извршниот комитет ја анализираше актуелната ситуација за справување со пандемијата, но и економските неуспеси на власта, како и бројните криминални афери, со што уште еднаш заклучи дека како никогаш до сега на Република Македонија и граѓаните потребна и е експертска Влада која ќе ја избави државата од кризата во која ја втурна СДСМ и власта, се вели во партиското соопштение.

Од ВМРО-ДПМНЕ во најбрз можен рок бараат одговорност од власта за случајот „Мафија”

Поврзани новости