ВМРО-ДПМНЕ: Напаѓачот во Сингелиќ е провокатор од СДСМ

by fokus 18:28
18:28

Од владејачката партија се огласија со рекација по денешниот инцидент во поплавеното село Сингелиќ, каде еден волонтер физички беше нападнат пред Никола Груевски, бидејќи го критикувал и барал одговорност за поплавите.

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека лицето кое се гледа на снимката како удира со тупаници по активистот, не е член на партијата ниту дел од тимот на Груевски.

„Се работи за човек кој е дел од локално население, каде мнозинството се етнички албанци на кои им се помага во расчистување на последиците од невремето. Снимката е доказ дека локалното население е револтирано и ги отфрла уфрлените провокатори од СДСМ и нивните привезоци, кои свесно и намерно имаат за цел, наместо да помагаат да предизвикуваат инциденти“, стои во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

 

 

 

Поврзани новости