ВМРО-ДПМНЕ кампањата ја сведе на средби со граѓани

by Фокус 16:14
16:14

Владејачката партија од денеска ја стартува кампања за изборите на 5-ти јуни на кои е единствен учесник. ВМРО-ДПМНЕ овој пат нема да организира митинзи, туку директни средби со граѓаните.

Од партијата велат дека ваков начин на кампања ќе практикуваат поради тоа што не е вообичаена ниту состојбата во која се наоѓа државата.

- Advertisements -

Од Социјалдемократскиот сојуз пак, велат дека имаат поинаква стратегија за овој период, но не откриваат детали, освен што потенцираат дека според нив, избори во јуни нема да има.

Инаку, денеска и Брисел се огласи со став дека нема ни минимум услови за одржување на избори и дека нема да ја признае владата што ќе произлезе од изборите.

Сепак, од владејачката партија остануваат на ставот дека избори на 5-ти јуни мора да има. Европската унија, според нив, може да не го признае целиот процес, но зошто да не ги признае резулатите, ако нема никакви инциденти при гласањето.