ВМРО-ДПМНЕ: Иванов во водство пред Пендаровски за 33 илјади гласови

by Фокус 19:27
19:27

Од штабот на ВМРО-ДПМНЕ излегоа со првични податоци за изборните резултати од претседателските избори. Според податоците од ВМРО-ДПМНЕ, Ѓорге Иванов е во водство пред Стево Пендаровски за 33.662 гласови.

Од вкупно обработени 23,4 отсто од гласачките ливчиња, според ВМРО-ДПМНЕ, Иванов добил 54,28 отсто од гласовите (97.077 гласови). Пендаровски, според досега обработените податоци од штабот на владејачката партија, добил 35,46 отсто од гласовите или 63.415 гласови.

- Advertisements -

Претседателскиот кандидат од ДПА Илјаз Халими добил 9.960 гласови или 5,57 отсто од досега обработените гласачки ливчиња. Кандидатот на ГРОМ Зоран Поповски, според ВМРО-ДПМНЕ, има 5.065 гласови или 3,85 отсто.

Според репортерите на „Фокус“ кои ги следат изборните резултати од штабот на ВМРО-ДПМНЕ, во партијата заедно дошле портпаролот на Владата Александар Ѓоргиев и Владимир Божиновски од Институтот за политички истражувања (ИПИС). Во штабот на владејачката партија се и пратеникот Илија Димовски, Филип Петровски, како и доктор Андон Чибишев кој отворено застана зад кандидатурата на Иванов.

 

 

Поврзани новости