ВМРО-ДПМНЕ до Хајнл: СДСМ да докаже дека нема да бара одлагање на изборите

by fokus 19:47
19:47

Владејачката партија на средбата со германскиот посредник Јоханес Хајнл, порача дека изборите се единственото решение за надминување на кризата, но дека нема да прифатат уште едно одложување.

-Изборите се прифатливо, посакувано и единствено решение за надминување на политичката криза, но базирајќи се на претходните искуства и однесување на СДСМ, тоа треба да биде без неосновано лицитирање на нови термини кои подоцна ќе бидат одлагани, стои во соопштението.

ВМРО-ДПМНЕ бара пред да се одреди датумот на избори, СДСМ да даде потврда и да се обврзе дека Избирачкиот список е прочистен,  бидејќи како што велат, за нив ова не е спорен сегмент.

Во однос на сферата на медиуми, од ВМРО-ДПМНЕ истакнале дека се залагаат да не се казнува, ниту новинар, ниту медиум за искажан став, како и за релаксирање на казнената политика и одредбите за медиумите.

 

Поврзани новости