ВМРО-ДПМНЕ број еден на гласачкото ливче, СДСМ број четири

by fokus 15:50
15:50

На првите четири места на гласачкото ливче на изборите на 11 декември ќе се најдат четирите најголеми политчки партии и потписнички на Договорот од Пржино по редослед: ВМРО-ДПМНЕ, ДПА, ДУИ и СДСМ.

Овој редослед денеска беше извлечен на жребувањето за редоследот на кандидатските листи за предвремените парламентарни избори на 11 декември што го спроведе Државната изборна комисија.

- Advertisements -

На петто место следува коалицијата „За промени и правда“ (Демократски сојуз, ФРОДЕМ, МОРО – РП и ДЕМОС), на шесто е ПДП, седмото место е за „Алијансата за Албанците“, на осмо место е ЛП, на деветто коалицијата „ВМРО за Македонија“ (ВМРО-НП, Обединети за Македонија и Достоинство), на десеттото место е Движењето БЕСА и на единаесеттото место е партијата „Левица“.

Поврзани новости