ВМРО-ДПМНЕ бара Владата да објави каков предлог понудил Заев во Софија

by Fokus 10:10
10:10

Заев повторно на маса вчера става отворање на Уставот и ветува работи за кои нема согласност, обвинува опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Од партијата бараат Владата да објави каков предлог доставил премиерот Заев до бугарската страна. Воедно беше соопштено дека Заев дал предлог до Бугарската влада. Јавноста има право да знае каков предлог и каков подарок овој пат Заев нуди на официјална Софија. Нели се преговараше само португалскиот предлог? Зоран Заев со секоја нова изјава продава се повеќе и повеќе, позициите на државата со Заев се трајно разнишани. Дали предлогот на Заев содржи работи со кои ги продава и идентитетот и историјата. Заев преку неговите изјави трајно го минира позициите на Македонија, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Од партијата додаваат дека останува отворено прашањето кои се петте историски личности за кои има согласност меѓу историските комисии за кои Заев говори.

- Advertisements -

Вчера бугарскиот премиер Јанев, по средбата со Заев во Софија, рече дека македонската делегација дошла кај него со конкретен предлог, кој ќе биде сериозно разгледан во наредните денови.

Поврзани новости