ВМРО-ДПМНЕ: Ако нема пари за градинки в година, ќе има во наредните

by fokus 17:37
17:37

Владејачката партија реагираше на прес конференцијата на потпретседателот на СДСМ Дамјан Манчевски, кој обвини дека за ветените 140 градинки не се предвидени пари во буџетот за 2017-та.

Од партијата велат дека се работи за мега проект кој е предвидено да се реализира во период од четири години, што подразбирало долгорочно финансирање.

- Advertisements -

-Дамјан Манчевски има познавања во економијата исто колку што аболицираниот криминалец Зоран Заев се разбира во нуклеарна физика. Раководството на СДСМ единствено што знае е да лаже и да манипулира. Несреќниот Дамјан Манчевски не сфаќа дека Буџетот за 2017 година е наречен така, заради тоа што важи заклучно со 31 декември 2017. Мега проектот што го најави Претседателот Никола Груевски е предвидено да се реализира во наредните 4 години, што подразбира долгорочно буџетирање.  – стои во соопштението на партијата.

Од ВМРО-ДПМНЕ додаваат дека нови 140 градинки ќе има, бидејќи како што велат, остварувале се што ќе ветат.

Поврзани новости