Владата ја осуди омразата на фејсбук кон жртвите на пожарите во Грција

by fokus 13:29
13:29

Владата го осудува говорот на омраза низ социјалните мрежи кон граѓаните на Грција кои настрадаа во пожарите во предрградието на Атина.

-Го осудуваме секој говор на омраза на социјалните мрежи поврзан со трагичните настани во Атина. Македонија како држава има механизми како да се бори против говор на омраза. Уште еднаш изразуваме жалење за настраданите. Говор на омраза, ксенофобија, повици на насилство и фашизам се неприфатливи за Македонија, како демократска земја на патот кон ЕУ – изјави денеска владиниот портпарол, Миле Бошњаковски.

- Advertisements -

Поврзани новости