Вкусна солена торта

by Фокус

Еве како да го направите ова неодоливо вкусно предјадење:

Состојки:

24 парчиња тост леб

200 гр мајонез

200 мл кисела павлака Пекабела

150 гр шунка Пекабеско

150 гр кашкавал ајдамер Амерланд

2 варени јајца

4 кисели краставички

Дополнително купете павлака и кашкавал за декорација врз тортата.

receptkk

Во сад ги мешаме Пекабела павлаката и мајонезот да се соединат.

Шунката од Пекабеско, кашкавалот, јајцето и краставичките ги сецкаме на ситни коцки.

Добиената смеса од павлака и мајонез ја делиме на 3 еднакви дела.

Во првиот дел ја додаваме шунката, во вториот јајцата и киселите краставички а во третиот дел кашкавалот.

На парчињата леб им ги отстрануваме корките.

Лебот го редиме на  долгнавеста чинија во 3 реда по 8 парчиња.

Првиот ред го премачкуваме со филот од павлака и мајонез со кашкавал, вториот го премачкуваме со филот од павлака и мајонез со јајца и кисели краставички и третиот ред го премачкуваме со филот од павлака и мајонез со шунка.

На крајот целата торта премачкајте ја со павлака и врз неа изрендајте кашкавал.

На здравје!

Поврзани новости