Вкупно 33 деца и 109 вработени во градинките се позитивни на корона вирус

by Fokus 12:53
12:53

Од отворањето на градинките на 9 септември до денеска регистрирани се вкупно 33 деца позитивни на корона вирусот и 109 вработени. Во моментов во изолација се 107 вработени и 650 деца, информира министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска.

Таа посочува дека поголемата бројка на деца во изолација е поради тоа што еден позитивен негувател или воспитувач во изолација повлекува цела група од најмалку 15 деца и еден негов колега.

- Advertisements -

Шахпаска оцени дека состојбата во градинките е под контрола и оти тоа, како што рече, може да се види од досегашниот број позитивни случаи и лица во изолација, ако се има предвид дека во моментов околу 11 илјади дечиња се згрижени во овие установи.

Поврзани новости