Викендот ќе биде студено, со повремени снежни врнежи

by fokus

Времето денеска ќе биде со слаб локален снег, а преку денот сончево со мала до умерена облачност.

Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец, кој долж Повардарието повремено ќе засилува.

Минималната температура ќе биде во интервал од -4 до 2, а максималната ќе достигне од 3 до 10 степени.

Во Скопје променливо облачно со сончеви периоди и со слаб до умерен ветер од северозападен правец. Минималната температура ќе се спушти до 0, а максималната ќе достигне до 9 степени, соопшти УХМР.

За време на викендот времето ќе биде променливо облачно и студено, во сабота со повремени врнежи претежно од снег со слаб до умерен интензитет.

Ќе дува засилен, повремено силен северен ветер (над 80 км/час).

Студено време ќе се задржи и во текот на следната седмица, со минимални температури и под -10 степени, а на места и дневните ќе бидат под нула.

Поврзани новости