ВИКЕНД ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА: Следува понатамошен пораст на температурите

by fokus 07:00
07:00

До крајот на денов во државава времето ќе биде променливо облачно со локални послаби врнежи од дожд а на планините од снег. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северен и од северозападен правец. Максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 8 до 14 степени.

Во Скопје и околината времето ќе биде променливо облачно а ќе има услови и за слаби локални врнежи од дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец додека максималната дневна температура се очекува да се искачи до околу 12 степени.

- Advertisements -

Потоа во текот на утрешниот ден ќе имаме значително постабилно и потопло време, ќе има и повеќе сончеви периоди но сепак ќе има услови и за сосема ретка појава на сосема слаб дожд. Максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 11 до 18 степени. Во понеделник особено кон крајот на денот и навечер се очекуваат нови локални врнежи од дожд и снег на планините.

Подготви: Славчо Попоски

Поврзани новости