ВИКЕНД ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА: Нов бран на врнежи, па заладување

by fokus 07:00
07:00

Наврнато количество на воден талог во л/м2 низ државава досега: Маврово 25, Лазарополе 23, Охрид 19, Виница 9, Претор 7, Штип и Тетово 6, Крива Паланка 5, Берово 4. До крајот на денов, а особено претпладнево на повеќе места ќе има повремени врнежи од дожд кои локално ќе бидат нешто ПОИНТЕНЗИВНИ и се очекува да наврнат над 10 л/м2 воден талог. На планините над 1500 – 1600 м.н.в врнежите од дожд ќе поминат во врнежи од снег.

Ветерот кој го имаме од југозападен правец во текот на денов ќе го менува својот правец во северен и во северозападен со што од север ќе започне спуштање на постуден воздух кој позначително ќе ги намали температурите на воздухот.

- Advertising -

Максималните дневни температури на воздухот денеска ќе се искачуваат во интервалот од 10 до 17 степени, меѓутоа кон крајот на денов и вечерва ќе започнат да опаѓаат па така до утре наутро поради стабилизирањето на времето истите на многу места ќе се спуштат под нулата и ќе се спуштаат во интервалот од -5 до 4 степени.

Максималните дневни температури пак значително ќе бидат пониски од утре кога ќе се искачуваат во интервалот само од 5 до 13 степени. Времето ќе биде претежно стабилно, суво и сончево утре, додека во понеделник ќе има умерена локална облачност. Во вторник повторно се очекува нов бран на врнежи кога на планинските места врнежите ќе бидат од снег а снежната граница во вторник навечер кон среда има услови да се спушти до околу 1100, 1200 м.н.в тоа особено во северната половина од државата.

Подготви: Славчо Попоски

Поврзани новости