Викенд метео анализа: Стабилизирање на времето и крај на врнежите

by fokus 07:00
07:00

Влажниот воздушен бран кој ја зафати нашата државава, и услови врнежливо време, полека ја напушта нашата територија па така од денес па во следните неколку денови ќе имаме претежно стабилно, суво и сончево време со мала до умерена локална облачност.

Само денеска локално се уште ќе има малку повеќе облаци а претпладнево, особено на повисоките и планинските места и услови за сосема слабо и локално провејување на снег. Температурите на воздухот понатаму ќе бележат тенденција на пораст, за време на овој викенд истите ќе се искачуваат во интервалот од 6 до 15 степени.

- Advertising -
"

Порастот на температурите на воздухот ќе продолжи и на почетокот од следната недела, и тоа под влијание на потопла воздушна маса од југ. Максималните дневни температури на почетокот од следната недела ќе бидат ПРОЛЕТНИ и ќе се искачуваат во интервалот од 11 до 18 степени.

Подготви: Славчо Попоски

Поврзани новости