Виганд: Брисел не е задоволен со одлуките за затворање на внатрешните граници во ЕУ

by fokus 15:53
15:53

Европската Комисија со големи резерви ги дочека одлуките на некои земји членки, како Германија и Белгија, да ги затворат делумно или целосно своите граници поради коронавирусот, јавува дописничката на МИА од Брисел.

Според Европската Комисија, загрижува непочитувањето на принципот на пропорционалност во овие одлуки.

- Advertisements -

Портпаролот во Комисијата за правда, Кристијан Виганд попладнево изјави дека во случајот на Белгија во тек се контакти помеѓу белгиските власти и Европската Комисија, која изразила загриженост за некои од белгиските одлуки.

-Доколку биде потребно Комисијата “ќе преземе мерки“ рече Виганд.

Поврзани новости