(Видео) Женска тепачка во турскиот парламент

by fokus 12:07
12:07

Бурните расправии за уставните промени со кои турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган сака да си ги зголеми ингеренциите како претседател, уште еднаш ги степаа пратениците.  Овојпат за коса се фатија пратеничките , а мажите гледаа од страна.

Претходно, во турскиот парламент физички се пресметаа и мажите, на јавна расправа околу контраверзните измени на Уставот со кои му се даваат огромни овластувања на Ердоган. На крајот, сепак, партијата на Ердоган со мнозинство гласови ги изгласа законите.

Поврзани новости